Hazugságvadász 1x1
Mindenki hazudik, de FELISMERHETJÜK annak jeleit „Vadászhatunk” rájuk és az alábbiak segítségével megmutatjuk,hogy miből lehet azokat észre venni.
Több mint két évtized tapasztalatával, jó Vadászatot kíván ! 😊Weiszengruber János és a No Secret csapata
A Leggyakoribb Hazugságot kisérő Nonverbális Jelek
(ha szeretne többet is megtudni keresse „hazugságvizsgálat „facebook oldalunkat és csatlakozhat „hazugságvadászok„ nevű csoportunkhoz. * a Joker-t a legvégén találja*)
1. Fej és Arc
1. Szemkontaktus manipuláció: A hazugok gyakran elkerülik a szemkontaktust, hogy ne árulják el magukat, de egyesek éppen ellenkezőleg, túlzottan hosszan tartják a szemkontaktust, hogy meggyőzőbbnek tűnjenek.
2. Pislogás gyakorisága: A hazugság stresszt vált ki, ami növelheti a pislogások számát. A normál pislogási arány 9-20 pislogás /perc. A hazugság okozta stressz hatására ez akár 60-100 /percre is nőhet.
3. Pupilla változásai: A pupillák tágulása vagy szűkülése a hazugság közbeni erős érzelmi reakciókhoz kapcsolódik. A pupillatágulás gyakran izgalomra, érdeklődésre vagy stresszre utal, míg a szűkülés ellenérzést vagy koncentrációt jelezhet.
4. Szemmozgások :
a. Jobbra felfelé nézés: Alkotott vizualizáció, ami gyakran a hazugság jele.
b. Balra felfelé nézés: Valós vizualizáció, ami az igazságra utalhat.
c. Jobbra oldalra nézés: Alkotott hangok hallása, ami a hazugsággal kapcsolatos.
d. Balra oldalra nézés: Valós hangok felidézése, ami az igazságot tükrözi.
5. Orr kitágulása: Az orrlyukak kitágulása a hazugsággal kapcsolatos reakció ami a felgyülemlett feszültség miatt jelentkezik és amely a test harc vagy menekülés válaszának része.
6. Hirtelen elpirulás vagy elsápadás : Ezek olyan fiziológiai jelenségek, amely a hazugság okozta stressz következményei lehetnek amit a zavar ,szégyen ,düh vagy izgalom válthat ki. Ha a hazug úgy érzi, hogy a partner rájöhet az igazságra, ez az érzés is okozhat elpirulást.
7. Fokozott verejtékezés: A hazugság okozta stressz növeli az adrenalin és kortizol hormonok szintjét. Ezek fokozzák a verejtékezést, gyakran a homlokon vagy a felső ajak felett mivel a test felkészül a potenciális veszélyekre. ( pl a poligráf a fiziológiai változásokat is méri, beleértve a bőr elektromos vezetőképességét a kézen, amelyet a verejtékezés befolyásol.)
8. Száj megérintése vagy eltakarása: A száj megérintése, az ajakharapás, összeszorítás vagy a száj eltakarása egy gyakori jele annak, hogy valaki nem mond igazat és így próbálja meg elnyomni a kimondatlan szavakat mivel a hazugok tudat alatt próbálják megakadályozni a hazugság elhangzását.
9. Szájszárazság: A száj kiszáradása és az ajkak nedvesítése a hazugságot kísérő gyakori fiziológiai jelenség amikor a szorongás miatt csökkenhet a nyáltermelés, ami szájszárazságot okozhat. Az ajkak nedvesítése egyfajta önnyugtató mozdulat, amelyet ilyenkor gyakran észrevétlenül végezünk.
10. Állkapocs feszessége: A szorongás jeleként az arcon lévő száj körüli izmok és főképp az állkapocs megfeszülhet
11. Gyakori ásítás: A hazugok gyakrabban ásítanak, mert a hazugság okozta stressz és szorongás hatására az agynak hűtésre és több oxigénre van szüksége, amit az ásítás biztosít.
12. Mikroarckifejezések: Az arcon a másodperc töredéke alatt megjelenő apró, gyorsan eltűnő érzelmi kifejezések, mint például a száj sarkának rándulása vagy a szemöldök villanása, amik olyan érzelmeket tükröznek, amiket a beszélő próbál elrejteni és amelyek gyakran ellentmondanak a verbális kommunikációnak. ( Sajnos a gyakorlatlan átlagember számára ezek nehezen észrevehetőek)
a. Félelem: Száj oldalra feszül a nyak izmaival, tágra nyílt szemek stb.
b. Meglepődés: Tágra nyíló szemek, szemhéj emelése, ajkak leejtése stb.
c. Harag: Összevont szemöldök, összeszorított ajkak stb.
d. Undor: Ráncolódó orr, felső ajak emelkedés, lefelé hajló szemöldök stb.
e. Megvetés: Az ajkak félrehúzása egy irányba stb.
f. Bánat: Összeszűkült szemek, emelkedő arc, legörbülő száj stb.
g. Öröm: Az őszinte mosoly (Duchenne) az egész arcra kiterjed, különösen a szem körüli ráncokban mutatkozik meg míg egy hamis mosoly általában csak a szájra korlátozódik.
13. Oldalhajlam: A hazugság jelei gyakran aszimmetrikusan jelennek meg az arcon. Az agy jobb féltekéje irányítja az arc bal oldalát, és mivel a jobb agyfélteke jobban kapcsolódik az érzelmek feldolgozásához és kifejezéséhez, az érzelmi reakciók gyakran kifejezőbbek az arc BAL oldalán.
2. Nyak és Vállak
1. Nyelés és torokköszörülés: A stressz hatására a nyelés gyakorisága megnőhet, mivel a hazugság során megnövekedhet a szájszárazság.
2. Nyaki izmok megfeszülése: A nyaki izmok feszessége a hazugság miatti stressz jele lehet. Az ilyen feszültség gyakran együtt jár a beszéd közbeni vokális változásokkal.
3. Nyak érintése vagy dörzsölése: A feszültség, bizonytalanság, illetve a diszkomfort érzésének jele, ami a hazugsággal kapcsolatos feszültség levezetésére irányul. Különösen a gallér környékén a toroknál az állkapocs alatti terület érintése jelezheti a hazugságot, mivel ez a terület a beszéd és a légzés központja.
4. Vállrándítás: Az egyoldalú vagy szinkronizálatlan vállvonás jelezheti, hogy az illető nem biztos abban, amit mond.
5. Vállak behúzása: A vállak behúzása, mintha a személy össze akarna húzódni, mint pl.a teknős szintén jelezhet bizonytalanságot vagy félrevezetést.
3. Karok és Kezek
1. Önérintés: A karokkal, kézzel történő önérintés (pl. karok összefonása, kéz a zsebbe rejtése) gyakori a hazugoknál, mivel ez segít csökkenteni a belső feszültséget.
2. Önnyugtató gesztusok: Ujjak babrálása, köröm piszkálása, vagy kéz dörzsölése haj, arcszőrzet simogatása mind a belső szorongás jelei lehetnek, amit a hazugság válthat ki.
3. Kéz érintése az archoz, különösen a száj vagy orrhoz: Ide tartozik a szemek ,fülek érintése vagy dörzsölése is.
4. Nyugtalan kézmozdulatok: A kéz gyakori nyugtalansága, például az ujjak dörzsölése ,dobolás, a tárgyak piszkálása, kéz remegése vagy izzadása ,az ujjak szorosan egymásba fonása, a körmök rágása jelezheti, hogy az illető ideges ,feszültség vagy kognitív teher alatt áll. Az adrenalin felhalmozódása miatt azonban a szervezetnek szüksége van arra, hogy a végtagok apró izommozgatása révén semlegesítse azt.
5. Kézmozdulatok ellentmondása: A kézmozdulatok (pl. gesztikuláció) és a verbális kommunikáció közötti ellentmondás árulkodó lehet. (például a „nem” - t kézzel mutatni közben „igen” - t mondani) a hazugság egyértelmű jelei lehetnek.) A kézmozdulatok és a verbális kommunikáció közötti eltérés gyakran a hazugság jele, mivel a kézmozdulatok a tudatalatti irányítása alatt állnak.
6. Túlzott kézmozdulatok: A hazugok néha túlzottan használnak kézmozdulatokat, hogy meggyőzőbbé tegyék mondandójukat, de ezek a mozdulatok gyakran nem következetesek a verbális üzenettel.
7. Tárgyak fogdosása vagy csavargatása: Az emberek gyakran fognak meg tárgyakat (például toll, ruha stb.), hogy így vezessék le a hazugsággal járó feszültséget. Néha ezzel képeznek egyfajta akadályt köztük és a kérdező közt pszichológiai távolságtartás céljából.
8. Kinézet javító gesztusok: A hazugok gyakran igazgatják ruházatukat vagy személyes tárgyaikat. Ilyenkor tudattalanul arra törekszenek, hogy „tökéletes” kinézetük hihetőbbé tegye történetüket.
9. Kézmozdulatok csökkenése vagy teljes hiánya: A komoly hazugság alatt fellépő kognitív teher miatt gyakran a kezekkel történő illusztráció teljesen megszűnik. Ide tartozik még kéz elrejtése és az ujjak összeszorítása is.
4. Törzs
1. Test irányának változása: A test természetes iránya általában követi a beszélgetés partnerét. Ha valaki hirtelen elfordítja a törzsét vagy enyhén hátra húzza a testét, az menekülési vágyat, elzárkózást tükrözhet.
2. Feszültség a felsőtestben: A vállak felhúzása, a mellkas előre tolása vagy a gerinc megfeszítése mind utalhat a hazugsággal járó belső feszültségre.
3. Mély kilégzés: A hazugság kimondása után a feszültség csökkenhet, amit egy mély kilégzés követhet, jelezve, hogy a személy megkönnyebbült.
5. Lábak
1. Lábak elhelyezése: A lábak természetes iránya általában a beszélgetőpartner felé mutat. Ha valaki hazudik, gyakran elfordítja lábait különösen az ajtó irányába, jelezve a menekülés vágyát.
2. Nyugtalan lábmozgások: A lábak ideges mozgása, dobogása, topogás, vagy folyamatos helyezkedés a hazugsággal járó szorongás megnyilvánulása lehet, mivel a hazug menekülni szeretne a szituációból. Minél távolabb van egy testrész a fejtől, annál nehezebb azt a szorongás és stressz idején irányítani.
3. Lábak keresztbe tétele: Ez zárkózottságot, védekezést, vagy feszültséget sugall, ami ugyanúgy a hazugság jele lehet, mint a lábak összeszorítása vagy feszítése vagy egymásba akasztása.
4. Súlypont áthelyezése: A hazugok gyakran változtatják a súlypontjukat egyik lábukról a másikra vagy egyik oldalról a másikra, mivel kényelmetlenül érzik magukat az adott helyzetben és ezért mintha készen állnának a távozásra
Összegezve a hazugság során a gyakori Testbeszéd és Fiziológiai Reakciók
1. Izomfeszültség, Izomremegés a test különböző részeiben
2. Gyors vagy szabálytalan pulzus és légzés
3. Testhőmérséklet emelkedése (pl. tenyér vagy arc kipirosodása)
4. Túlzott izzadás (növekvő szimpatikus idegrendszeri aktivitás)
5. Bőrváltozások (pl. elsápadás)
6. Gyakori ásítás (stressz miatt)
7. Testtartás megváltoztatása (pl. felállás, ha ül, vagy leülés, ha áll)
8. Illusztrátor gesztusok elmaradása (kognitív teher miatt)
9. Ruházat igazgatása vagy igazítása (kinézet javító gesztus)
10. Hirtelen, szokatlan csend vagy beszéd szünet
11. Beszéd ritmusának megváltoztatása (pl. dadogás)
12. Hangmagasság emelkedése vagy csökkenése, hangszín változása (pl. rekedtség)
13. Lefagyás (a test mozgása néha szinte teljesen megáll)
Ezek nem feltétlenül mutatják egyértelműen a hazugságot, de az összefüggések továbbá két vagy több jel egyidejű csoportos jelenléte erősen utalhat arra, hogy valaki nem őszinte.
A jelek megértése és pontos értelmezése alapos gyakorlatot, valamint a helyzet és a személyiség figyelembevételét igényli.
Ha nem boldogul velük HÍVJON minket!
A verbális jelek és szivárgások felismerése szintén kulcsfontosságú a hazugság észlelésében. Ezek a jelek a beszéd tartalmában, szerkezetében a szóhasználatban és a hangszínben rejlenek.
Verbális Hazugságjelek és Szivárgások
Elsődleges, gyakori jelek:
1. Kitérő válaszok: A Hazugok gyakran nem közvetlenül a kérdésre válaszolnak, hanem elterelik a beszélgetést vagy kitérő módon próbálnak válaszolni, gyakran új témát hozva fel. (Például, ha valaki megkérdezi: "Hol voltál tegnap este?", a hazug próbálkozhat valami olyan tereléssel, hogy "Most ezt miért kérdezed?" ahelyett, hogy közvetlenül válaszolna.) A hazugok gyakran kerülik az eldöntendő kérdéseknél egyértelmű "igen" vagy "nem" válaszokat is, helyette összetett, körülményesebb magyarázatokat adnak, hogy elkerüljék a konkrét állásfoglalást.